Hogyan válassz halakat az akváriumodba ?
Gondolkodtál már azon, hogyan készíts egy nagyszerűen kinéző, funkcionális akváriumot, amely igazán ütős? Egy akvárium maga az élő művészet és gyönyörű dísze lehet bármely helyiségnek. Egy kis gondolkodással gyönyörű akváriumot hozhatsz létre, amelyet te és a halaid is élvezhetnek.
Minden amit fontos tudnod, a halak kiválasztása előtt
1. A halak fajtáját tapasztalati szinted, az akváriumod mérete és szabadidőd mennyisége alapján érdemes kiválasztani
Ha ez az első akváriumod, válassz szívós egyszerű halakat, amelyek könnyen túl élik a tanulási folyamatodat. Ha már megvan néhány fajta, látogass el néhány halüzletbe, és válaszd ki, hogy milyen színű és fajtájú halakat szeretnél az akváriumodban tartani, ügyelve arra, hogy azok kompatibilis akváriumtársak legyenek. A vásárlással addig várj, amíg az akváriumodat be nem állítottad. Tartsd szem előtt az általad választott halfajokat, amikor kiválasztod az akvárium többi elemét. Fontos tudnod, hogy az akvárium melyik szintjén milyen halak élnek.
2. Válassz halakat az akvárium felső szintjére
A legfelső szinten élő halak a felszín közelében élnek. Mivel a víz felső szintjén kevés a dekoráció ezért az itt élő halak szinte mindig jól láthatóak lesznek. Egyes fajok képesek ugrálni, ezért vigyázz, mikor leveszed az akvárium fedelét.
3. Válassz halakat az akvárium középső szintjére
A halak, amelyek szeretnek az akvárium középső terében élni, általában az akvárium leglátványosabb halai. Sok színes faj esztétikusabbá teheti akváriumodat. Ügyelj arra, hogy nagyobb halakból és kisebb halakból álló fajok is legyenek benne. A guppik népszerű középső teret kedvelő halak.
4. Válaszd ki az alsó szintet kedvelő halakat, hogy segítsenek megtisztítani az akvárium aljzatát
A Plecostomus, algaevő hal vagy nagy vértesharcsa gyakran használt alsó szinten élőhalak, amelyek jó tisztítók. A rákok, különböző színűek, és az akvárium alját tartják karban. Ne feledd, hogy olyan táplálékokat is adj hozzá, amelyek gyorsan süllyednek az akvárium alsó szintjére.
5. Korlátozd a halak számát az akváriumban
Az akvárium túlzsúfoltsága számos problémához vezethet és megrövidítheti a halak életét. Az alapszabály az, hogy minden egyes liter vízre egy centiméternyi hal hossz jusson. Ennél azonban alacsonyabbra kell törekedni, mert az akváriumok valódi vízbefogadó képessége kevesebb mint a térfogata hiszen minden dekoráció a víz elöl veszi el a helyet. Fontos, hogy ismerd az általad választott halfajok kifejlett testhosszát. Ha fiatalabb halakat vásárolsz, azok nagy valószínűséggel még nőni fognak felnőtté válásukig, ezért a halak vásárlásakor mindenképpen, a kifejlett méretükkel számolj, hogy elkerüld a túlzsúfoltságot az akváriumodban.
6. Győződj meg róla, hogy a halfajok nem kerülnek konfliktusba egymással
A halakat közösségi, félig agresszív és agresszív kategóriákba soroljuk. A kifejezetten agresszív halak kivételével a legtöbb hal problémamentesen együtt tud élni, amíg az akvárium nincs túlzsúfolva, és amíg elkerülöd, hogy két azonos hímivarú faj egyedeit együtt helyezed el az akváriumodban.
7. A halakat csak azután tedd az akváriumba, miután minden mást már hozzáadtál
Miután az akváriumot beállítottad, készen állsz arra, hogy megvásárold a halakat, és hozzáadd őket az akváriumhoz. Először csak néhány halat vásárolj, majd a többi halat szépen fokozatosan add hozzá az akváriumhoz, nagyjából kéthetente érdemes új halakat hozzáadni az akváriumhoz. Dőlj hátra és élvezd a látványt, és ne félj változtatásokat és fejlesztéseket végrehajtani!